Επαγγελματική χρήση πρωτοξειδίου του αζώτου στην οδοντιατρική

Πρόγραμμα επιμόρφωσης της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ για τη χρήση πρωτοξειδίου του αζώτου στην οδοντιατρική

Ο σκοπός του επιμορφωτικού προγράμματος "Επαγγελματική Χρήση Πρωτοξειδίου του Αζώτου στην Οδοντιατρική" για βοηθούς οδοντιατρείου είναι η εκπαίδευση στη χρήση του πρωτοξειδίου του αζώτου ως βοηθητικό εργαλείο στην οδοντιατρική κλινική πράξη.
Η εκπαίδευση περιλαμβάνει:

A. Παρακολούθηση Θεωρητικών Σεμιναρίων

1. Διαχείριση συμπεριφοράς
 2. Χημικές, φυσιολογικές και βιολογικές παράμετροι του πρωτοξειδίου του αζώτου

3. Τεχνικές παράμετροι διαφόρων μηχανημάτων καταστολής
4. Ασφάλεια του ασθενή
. Επαγγελματικοί κίνδυνοι
. Διαχείριση επειγόντων περιστατικών και βασική υποστήριξη ζωής
7. Διαχείριση και οργάνωση οδοντιατρείου για σχετικές οδοντιατρικές υπηρεσίες

B. Πρακτική Εκπαίδευση 1. Απόκτηση πρακτικών δεξιοτήτων μέσω "hands on" και "rope play"

Το πρόγραμμα έχει ως πρωταρχικό στόχο να εξοπλίσει τους βοηθούς οδοντιατρείου με τις απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις και πρακτικές δεξιότητες για την ασφαλή και αποτελεσματική χρήση το πρωτοξειδίου του αζώτου στον οδοντιατρικό τομέανα κατέχει το υποστηρικτικό προσωπικό του οδοντιατρείου προκειμένου να εκτελεί τα καθήκοντά του πιο αποτελεσματικά.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε

• Οδοντιάτρους

• Εργαζομένους σε οδοντιατρικές επιχειρήσεις/οδοντιατρεία ως βοηθητικό προσωπικό

• Εργαζομένους/ες σε επιχειρήσεις που σχετίζονται με την οδοντιατρική επιστήμη

• Εργαζομένους/ες σε επιχειρήσεις που επιθυμούν να εργαστούν σε οδοντιατρεία εφαρμογής του πρωτοξειδίου του αζώτου

• Άλλους επαγγελματίες που σχετίζονται με την οδοντιατρική επιστήμη

Η εκπαίδευση στο πρόγραμμα γίνεται δια ζώσης από 15 Δεκεμβρίου εώς 15 Ιανουαρίου έκαστου έτους. Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να παρευρίσκονται στην Οδοντιατρική Σχολή της Αθήνας για 4 διημερίδες (Παρασκευή απόγευμα 16.00-20.00 και Σάββατο 9.00-14.00) προκειμένου να καλυφθούν οι ώρες προγράμματος όπως ορίζονται από τον ΦΕΚ: Τεύχος Β' 2103/04.06.2024. Η παρουσία είνα υποχρεωτική και μετά το πέρας του προγράμματος οι συμμετέχοντες δίνουν γραπτό τεστ πολλαπλών επιλογών προκειμένου να λάβουν επιτυχώς το πιστοποιητικό τους.

Η χορήγηση του Πιστοποιητικού εξειδικευμένης επιμόρφωσης πραγματοποιείται όταν ο εκπαιδευόμενος λάβει βαθμό μεγαλύτερο του 6 (άριστα 10) στην τελική γραπτή αξιολόγηση του προγράμματος. Σε περίπτωση που η συνολική βαθμολογία δεν ξεπερνά το 6, ο εκπαιδευόμενος έχει τη δυνατότητα επανεξέτασης της τελικής θεωρητικής αξιολόγησης 15 ημέρες μετά το πέρας του προγράμματος (μέχρι 2 προσπάθειες)

Έναρξη επόμενου κύκλου: θα ανακοινωθεί σύντομα

Κάντε αίτηση τώρα

#Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, συμπληρώστε τη φόρμα και θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί μας.

Τα προσωπικά σας δεδομένα επεξεργάζονται σύμφωνα με τον Γενικό Ευρωπαϊκό Κανονισμό 2016/679 και το Ν. 4624/2019 για την Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων, καθώς και την Πολιτική Ιδιωτικότητας του ΕΚΠΑ.